ZDRAVIE-RANY ALTERNATÍVA

Možno Vás prekvapí že,
Ako Úspešne ošetriť rany

Alchemilka žltozelená

Čaj z alchemilky sa pije pre svoje močopudné a srdce posilňujúce liečivé účinky, pri hnisavých ranách, horúčke z rán a pri vredoch.

Jedna kopcovitá čajová lyžička alchemilky na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pijú dve až tri šálky.

Obklad z alchemilky

Zvonku sa používa listová kaša z alchemilky ako obklad. Čerstvo nazbieraná alchemilka sa umyje a rozdrví váľkom na drevenej doske. Kaša z listov sa opatrne priloží na ranu. Keď sa obklad z kaše vymieňa, rana sa opláchne len vychladnutou prevarenou vodou.

Tinktúra z arniky horskej

Čerstvé rany sa zvonku ošetrujú tinktúrou z arniky horskej. Na ranu sa viackrát denne priložia obklady z arnikovej tinktúry. Pokožka sa vopred potrie rumančekovým olejom alebo olejom z ľubovníka bodkovaného, aby sa zabránilo podráždeniu.

Na prípravu tinktúry z arniky horskej sa fľaša naplní do dvoch tretín čerstvými okvetnými lístkami, ktoré sa vytrhnú zo zelených okvetných kalichov arniky. Potom sa kvety zalejú 38- až 40- percentnou ražnou pálenkou a fľaša sa odloží aspoň na dva týždne na teplé miesto. Časť hotovej tinktúry sa precedí, zvyšná časť sa nechá vo fľaši.

Po prvom odliatí do menších fľašiek možno veľkú fľašu ešte raz doplniť alkoholom.

Výluh z arniky so 75- percentným vínnym liehom, ktorý dostať v lekárni, treba zriediť prevarenou vychladnutou vodou v rovnakom pomere a nepoužívať na zapálené a poranené miesta na koži. Nezriedená arniková tinktúra môže spôsobiť rozleptanie kože.

Tinktúra z kostihoja lekárskeho

Obklady z tejto tinktúry liečia všetky rany, či už vonkajšie alebo vnútorné.

Korene kostihoja sa umyjú kefkou, nakrájajú nadrobno a naložia sa do fľaše. Zalejú sa 38- až 40- percentnou ražnou pálenkou a nechajú stáť na teplom mieste aspoň dva týždne.

Čistá šatka sa namočí do tinktúry z kostihoja a priloží na ranu. Pokožka sa musí vopred potrieť masťou z nechtíka lekárskeho, rumančekovým olejom alebo olejom z ľubovníka bodkovaného, aby alkohol v tinktúre pokožku nevysušil.

Kapsička pastierska

Silne krvácajúce rany, keď sa krvácanie zjavne nedá ničím zastaviť, zasychajú po vypití čaju z kapsičky pastierskej.

Jedna kopcovitá čajová lyžička kapsičky na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pijú dve až tri šálky.

Nechtík lekársky

Čaj z nechtíka lekárskeho podporuje liečenie rán. Jedna kopcovitá čajová lyžička nechtíka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pije jedna až dve šálky.

Tintkúra z nechtíka lekárskeho

Nechtíková tinktúra, zriedená prevarenou vodou, je vhodná na obklady najmä pri ranách, otvorených preležaninách a pri hnisavých vredoch. Jedna hrsť kvetov sa naloží do fľaše a zaleje 1 litrom 38- až 40- percentnej ražnej pálenky. Fľaša sa odloží aspoň na dva týždne na teplé miesto. Do takto pripravenej tinktúry, zriedenej v rovnakom pomere s prevarenou vodou, sa namočí šatka a priloží na ranu. Oklad sa ovinie teplou šatkou.

Masť z nechtíka lekárskeho

Bolestivé rany lieči masť z nechtíka lekárskeho. Rozpáli sa 250g čistej bravčovej masti a do horúcej sa nasype jedna kopcovitá hrsť nechtíka (listy, kvety a stonky). Nechá sa to krátko vzkypieť, dobre sa premieša a odstaví. Prikrytý hrniec sa nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa masť zohreje, aby bola dosť tekutá a prefiltruje sa cez čísté ľanové plátno. Listy, kvety a stonky sa silno vytlačia a masť sa naleje do uzavieracích pohárov.

Umývanie veronikou lekárskou

Ťažko sa hojace zapálené rany, predovšetkým na holennej kosti, sa ošetrujú odvarom z veroniky lekárskej. Dve kopcovité čajové lyžičky veroniky sa zalejú 1/2 litra horúcej vody, nechajú sa pol minúty stáť, odvar sa precedí a ním sa umývajú rany.

Skorocel kopijovitý

Čerstvé listy skorocelu kopijovitého alebo skorocelu väčšieho liečia aj zastarané rany.

Čerstvo nazbierané listy sa umyjú a rozdrvia váľkom na drevenej doske. Kaša z listov sa natiera priamo na ranu.

Slez nebadaný

Rany na rukách a nohách sa vyliečia kúpeľmi zo slezu nebadaného.

Dve kopcovité hrste slezu sa namáčajú na 12 hodín v 5-litrovom vedre so studenou vodou. Studený výluh sa potom zohreje a precedí. V tomto odvare sa kúpu ruky alebo nohy 20 minút. Po kúpeli sa priložia čerstvé listy skorocelu kopijovitého. Čerstvo nazbierané listy sa umyjú a rozdrvia váľkom na drevenej doske. Kaša z listov sa natrie na otvorenú ranu a uviaže šatkou. Obklad sa nechá pôsobiť cez noc.

Šťava cesnaku medvedieho

Čerstvá šťava z listov cesnaku medvedieho opatrne natieraná na postihnuté miesto zaceľuje aj ťažko sa hojace rany.

Šťava zo stavikrvu vtáčieho

Čerstvo nazbieraný stavikrv vtáčí sa umyje a vlhký sa vylisuje v odšťavovači. Čerstvá šťava sa viackrát denne natrie na ranu.